Baffle Tavan Nedir?

Baffle Tavan Nedir?

Baffle tavan; tavan çeşitlerinin arasında yer alan ve çeşitli özelliğe sahip olan bir yapıyı ifade etmektedir. Günümüzde baffle tavanların kullanımı oldukça yaygındır ve gün geçtikçe bu yayılım daha da artmaktadır.

Ayrı olarak baffle şeklinde de bilinen Baffle Ceiling ya da Wikipedia’ya bakıldığında asma metal yapılı tavan asma; açık tür bir tavan konstrüksiyonu olmaktadır. Genel olarak bakıldığında baffle tavan alüminyum, ahşap ya da herhangi bir ses emebilme özelliğine sahip olan malzemeden elde edilmiş, havadaki sesin seviyesini ya da gücünü azaltan farklı desen ve kombinasyonlar içerisinde dikey bir şekilde asılı lineer profiller kümesi şeklinde tanımlanmaktadır. Yönlendirme tavanı, yukarıda yer alan plenum alanına veya beton olan tavana bir görünüm ve erişim sağlamaktadır. Akustik olan ses perdeleri, bir çeşit asma tavan sistemidir ya da açılır tavan; sınırlı, büyük duvar alanı bulunan ve tavan düzeyindeki servislere sınırlı bir görsel ve fiziksel erişim gerektirebilen, kullanım için kusursuz bir seçim olmaktadır.

Baffle Tavanın Özellikleri Nelerdir?

Baffle tavanlar, çok fonksiyonel ve çağdaş bir yapıya sahip olmaktadır. Aynı zamanda baffle tavan çeşidi kullanıldığı mekana oldukça estetik ve kendisine özgü bir ortam yaratmaktadır. Farklı kombinasyonlarda yer alan bu açık tavan konstrüksiyonları ile bölme tavan tasarımları, çıplak olan tavanın yaratıcı bir görüntüsünü elde etmektedir. İç mekanlarda değişik bir tarz ve tasarım elde edebilmenin beraberinde akustik problemleri düzeltmek için de uyarlanabilmektedir. Kurulumu oldukça hızlı olmaktadır ve ayrıca tavan düzeyindeki servislere tam erişim imkânı sağlamaktadır.

Baffle Tavanların Gürültüye Olan Etkisi Nedir?

Ses Bölme ya da Bölme Tavan Sistemi, kütüphaneler, okullar, giriş foyerleri veya kabul alanları, havaalanları, çağrı merkezleri, perakende alanları, metro İstasyonları, alışveriş merkezleri ile birlikte yüksek ses düzeyi bulunan alanlarda akustik bir işlem için oldukça etkili ve aynı zamanda da ekonomik nitelikteki bir tavan sistemidir.

Malzemenin dikey bir şekilde kurulmasından dolayı, her iki ya da birden çok yüzey sese maruz kalmaktadır. Bu şekilde sese maruz kalabilen yüzey bölgesinin miktarı artmaktadır. Bu sayede yankılanmayı azaltma becerisi de büyük ölçüde artmaktadır. Tasarımcılarca tam asma tavanlardan kaçınılması gerekli olan geniş hacimli bölgelerde, beton tavanlar olumsuz akustik şartlara sebep olabilmektedir. Bu durumda ise gürültü yankı efekti yapabilmektedir ve çoklu sesler de konuşmayı zorlaştırabilmektedir. Bunun gibi olan durumlarda, baffle tavan tercihi ideal bir çözüm olmaktadır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

E Sigara Satın Al

E Sigara Satın Al

Cephe Kaplama

Cephe Kaplama

Sanayi Mutfak Ekipmanları ve Ürün Kalitesi

Sanayi Mutfak Ekipmanları ve Ürün Kalitesi

Uygulanabilir İzolasyon Sistemleri

Uygulanabilir İzolasyon Sistemleri

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir