Bitcoin’den Daha İyi Olduğu Düşünülen Coin’ler

Bitcoin’den Daha İyi Olduğu Düşünülen Coin’ler

Blokzinciri teknolojisi ve dağıtık defter yapısı, merkeziyetsiz finans anlayışı ile kripto para devriminin öncüsü olan Bitcoin, geniş bir kullanım alanına sahip. Bununla birlikte Bitcoin ağı, 2009 yılında geliştirilen ve o dönemden bu yana, teknik olarak ciddi bir güncelleme yapılamayan bir ağ oldu. Bu nedenle Bitcoin teknik özellikleri, 2022 şartlarını karşılar düzeyde değil. Bitcoin bir yatırım ve değer saklama aracı olarak kabul görüyor. Ancak Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kullanmak, düşük transfer hızı ve yüksek işlem ücretleri nedeniyle avantajlı değil. Bu da zaman içinde, Bitcoin’e göre önemli yenilikler getiren yeni projelerin doğmasına neden oldu. Bitcoin’den teknik anlamda daha iyi olduğu düşünülen coin’ler, gitgide daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşıyor.

Bitgesell

Bitcoin’den 11 sene sonra piyasaya sürülen Bitgesell, önemli özellikler içermesiyle dikkat çeken bir proje. Bitcoin kod yapısında inşa edilen Bitgesell, teknik olarak BTC gibi 21 milyon maksimum arza sahip bir kripto para. Eşler arası merkeziyetsiz dijital nakit transferi için tercih edilebilen BGL, Bitcoin çatalı olarak değerlendirilse de, birçok açıdan farklı.

Bitcoin’de en önemli teknik özelliklerden biri olan yarılanma, her 210 bin blokta bir gerçekleşiyor ve bu da 4 yıla tekabül ediyor. Her 4 yılda bir yarılanmanın ardından, arz kısıtlandığı için değer artışı yaşanıyor. Bununla birlikte Bitgesell, yarılanmanın her yıl gerçekleştiği bir proje. Bu yönüyle, son BTC 2140 yılında çıkarılacakken, BGL arzı ise 2054 yılında sona erecek.

Bitgesell’i Bitcoin’e göre avantajlı kılan diğer bir özelliği ise, blok boyutunun küçük olması. Bir BTC bloğu 4 MB büyüklüğe sahipken, BGL bloğu ise 0.4 MB büyüklükte. Bu da ciddi bir hız farkının ortaya çıkmasına neden oluyor. Madencilik açısından da çok kârlı bir kripto para olan Bitgesell’de, işlem ücretlerinin yüzde 90’ının yakılması, madencilere ve yatırımcılara BGL ile uzun vadede kazanç elde etme fırsatı sunuyor.

Cardstack

Yenilikçi yönü ile öne çıkan diğer bir kripto para projesi de Cardstack. Kendini, web3’e açılan kapı olarak konumlandıran Cardstack, geniş bir kullanım alanına sahip. Cardstack coin, son yıllarda popüler hale gelen NFT, merkeziyetsiz finans ve blokzinciri projelerine kullanım alanı sunuyor. Cardstack ile, bir kodlama bilgisi gerekmeden merkeziyetsiz uygulamalar geliştirmek mümkün kılınıyor. Borsalarda CARD simgesi ile işlem gören Cardstack ile, normalde ERC20 ya da BEP20 gibi ağlarda Solidity gibi kodlama dilleri ile geliştirilen süreçler herkes için pratik. 5 milyon doların üzerinde piyasa değeri ile dünyanın en büyük 1000 kripto parası içinde yer alan Cardstack, aynı zamanda Coin Market Cap’te 10 binden fazla kişi tarafından takip ediliyor.

Binance Coin

Kripto para piyasasında en çok ilgi gören ve geniş kullanım alanı ile Bitcoin’den iyi olduğu düşünülen coin’ler içinde Binance Coin de yer alıyor. BNB simgesi ile işlem gören kripto para, Binance borsasının yerel token’i. BNB’nin popüler olmasının en önemli nedeni, dünyanın en büyük borsası içinde sağladığı avantajlar. BNB sahipleri komisyon geliri elde etmenin yanı sıra, launchpad üzerinden ön satışlara katılma hakkına da sahip. Bu da, BNB’ye olan talebi artırıyor. BNB’nin popüler olmasının diğer bir yanı da, Binance’ın blokzinciri olan Binance Smart Chain ağı içindeki tüm işlemlerin BNB ile sağlanması. Bu da, BNB’ye olan talebi uzun vadede artırabilecek bir durum.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki ilgili bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

http://bitgesell.de/en/
https://bitcointalk.org/index.php
https://coinmarketcap.com/tr/currencies/bitgesell/

sponsor reklam

Benzer Yazılar

İstanbul Evden Eve Taşımacılık Firmaları

İstanbul Evden Eve Taşımacılık Firmaları

En Şık Kuyumcu Vitrini Nasıl Olur?

En Şık Kuyumcu Vitrini Nasıl Olur?

Özel Günlerinizi Çiçekler ile Taçlandırın

Özel Günlerinizi Çiçekler ile Taçlandırın

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir